Kalkulator fx-5800P wśród kalkulatorów CASIO jest jakby ogniwem łączącym zwykłe kalkulatory naukowe z zaawansowanymi kalkulatorami graficznymi. Jego wygląd nie zdradza ukrytych w nim możliwości. Kalkulator jest tak samo cienki jak kalkulatory naukowe. Na dole pod klawiaturą zwraca uwagę gniazdo kabla 3-pin. Kalkulator posiada czterolinijkowy wyświetlacz oraz co ciekawe zasilany jest jednym małym paluszkiem (AAA).
Przejdźmy do funkcji tego urządzenia, oto niektóre z nich:
- Multi-statements in Calculation – umożliwia wprowadzanie wyrażeń do obliczenia jedno po drugim, w ten sposób, że każde następne może korzystać z wyniku poprzedniego. Zamiast wyników pośrednich na koniec tym sposobem dostajemy jeden wynik.
- Pamięć – 28500 bajtów pamięci użytkownika, 26 zmiennych literowych + możliwość skorzystania z dodatkowej listy zmiennych ( w sumie można określić ok. 2372 zmiennych).
- Stałe naukowe – kalkulator posiada zapisane wartości podstawowych stałych naukowych.
- Operacje na liczbach zespolonych, permutacje, kombinacje, całki oznaczone.
- Obliczenia na macierzach.
- Tryb obliczeń rekurencyjnych – operacje na formułach zapisanych w sposób rekurencyjny
- Tryb obliczeń statystycznych – tryb ten nie jest tak rozbudowany jak w kalkulatorach graficznych. Do dyspozycji mamy maksymalnie trzy listy: X, Y oraz listę częstości. Na danych możemy wykonywać podstawowe obliczenia statystyczne oraz obliczać dla nich formuły regresji.
- Calc – Funkcja ta jest bardzo przydatna wtedy, gdy mamy np. jakąś funkcję i badamy jej zachowanie w zależności od wartości jej parametrów. Aby otrzymać wynik nie musimy wprowadzać jeszcze raz całej formuły, zmieniamy tylko wartości określonych parametrów.
- Solve – rozwiązywanie równań.
- Tablicowanie funkcji.
- Wbudowane gotowe wzory z różnych dziedzin nauki (128 formuł).
- Programowanie – menu programowania zawiera niemal wszystkie funkcje dostępne w trybie programowania kalkulatorów graficznych. Kalkulator posiada także wystarczająco pamięci aby napisać w pełni wartościowy program. Przy bardziej skomplikowanych operacjach niezadowalająca może być prędkość wykonywania obliczeń. Kalkulator jest około siedem razy wolniejszy od kalkulatora graficznego.
- Komunikacja – niestety nie możemy podłączyć kalkulatora do komputera. Możemy za to dzielić się programami i danymi z innymi użytkownikami takiego samego kalkulatora.
Pod względem posiadanych funkcji kalkulator zbliża się bardzo do kalkulatora graficznego. Brakuje mu jednak jego szybkości w wykonywaniu obliczeń. Urządzenie jest za to bardzo poręczne, łatwe do schowania w kieszeni i używania w różnych warunkach. Jeśli potrzeba komuś kalkulatora programowalnego, bez funkcji graficznych to ten kalkulator z pewnością jest dla niego.