Miliard kalkulatorów

Z końcem grudnia 2006 roku całkowita sprzedaż kalkulatorów Casio na świecie przekroczyła miliard sztuk

1957Casio osiągnęło ten wynik w 41 lat. Pierwszy kalkulator tej firmy, model 001, wszedł do sprzedaży w 1965 roku.

„Fakt, że mogliśmy sprzedać miliard kalkulatorów jest znakiem zaufania konsumentów na całym świecie dla produktów Casio, w tej chwili chciałbym szczerze podziękować za to wsparcie” mówi Kazuo Kashio, prezydent i dyrektor zarządzający Casio Computer Co., Ltd . „Używając technologii i doświadczenia, którego zdobyliśmy przez rozwijanie kalkulatorów, Casio, udało się nam wejść na nowe rynki: zegarków, elektronicznych słowników, kamer cyfrowych i telefonów komórkowych. Dzisiaj, jako nasz wkład dla społeczeństwa, tworzymy innowacyjne produkty i technologie, która pozwalają żyć przyjemniej.”

W drodze do osiągnięcia tego kamienia milowego, Casio miało swój wkład w rozwój przemysłu elektronicznego tworząc wielki popyt na chipy o dużej skali integracji (LSI), kluczowe komponenty kalkulatorów, jak i w edukacje matematyczną dzięki rozwojowi kalkulatorów naukowych..

Casio Computer Co., Ltd. zostało założone w 1957 roku. Firma zawdzięcza swój rozwój innowacyjności. Początkowy sukces przyniosło jej stworzenia pierwszego na świecie w pełni elektrycznego kalkulatora przekaźnikowego Casio 14-A. Kalkulator w przeciwieństwie do mechanicznego układu, który był w tym czasie normą, używał elektrycznych przekaźników.

Casio wytrwale prowadziło prace rozwojowe nad nowymi kalkulatorami. Casio Mini z 1972 roku, to pierwszy kalkulator który był niedrogi i przystępny dla zwykłego konsumenta. Kalkulator naukowy, również wynaleziony przez Casio, jest jednym z niezastąpionych przedmiotów w szkołach i na uczelniach na całym świecie. Używają go uczniowie i studenci w 120 krajach. Wielki popyt na chipy o dużej skali integracji (LSI) potrzebne do kalkulatorów, przyspieszył prace rozwojowe nad chipami LSI o wyższej gęstości, wpływając na ogólny rozwój półprzewodników i przemysłu elektronicznego.

Kalkulator przekaźnikowy Casio 14-A jest wystawiany w Narodowym Muzeum Nauki w Japonii jako kluczowy produkt w historii rozwoju kalkulatorów. Kalkulator w kształcie karty kredytowej o grubości 0,8 mm, SL-800, znajduje się w archiwach Muzeum Sztuki Współczesnej w Nowym Jorku jako przedmiot posiadający zarówno wyjątkowy design, jak i praktyczność, która powinna być przekazywana przyszłym generacjom.

Droga do jednego miliarda kalkulatorów

Od kalkulatora przekaźnikowego do kalkulatora elektronicznego.

Wypuszczony w 1957 roku, kalkulator Casio 14-A, był rewolucyjnym nowym urządzeniem które używało 342. elektrycznych przekaźników do dodawania, odejmowania, mnożenia i dzielenia na liczbach, aż do 14 cyfr. We wrześniu 1965 roku, Casio wypuściło 001, pierwszy na świecie elektroniczny kalkulator z funkcją pamięci. W następnym roku, jako pierwszy krok na globalnym rynku, firma rozpoczęła eksport do Stanów Zjednoczonych i Europy,. Kalkulatory Casio zostały odebrane pochlebnie na całym świecie, a ich całkowita produkcja sięgnęła 100.000 w roku 1969.

Casio Mini tworzy popyt wśród indywidualnych użytkowników.

W drugiej połowie lat 60, pojawiło się wielu nowych producentów wchodzących na rynek kalkulatorów. W szczytowym momencie współzawodniczyło ze sobą 50 producentów, okres ten nazwano na rynku okresem „wojen kalkulatorów”. W tym okresie konkurencja, ze względu na wysoką cenę, była ograniczona jedynie do rynku kalkulatorów używanych w biurach. W sierpniu 1972 roku, Casio wypuściło Casio Mini, które było sprzedawane w rewelacyjnej na te czasy cenie 12.800 jenów i było dostępne dla indywidualnych użytkowników.. Casio Mini sprzedał się w ilości miliona sztuk w ciągu 10 miesięcy.

Kalkulator wielkości karty kredytowej kończy konkurencję opartą na coraz mniejszych i cieńszych produktach.
Wraz z ogromną popularnością Casio Mini, Casio w roku 1972 zwiększyło całkowitą sprzedaż kalkulatorów do miliona, tego samego roku wartość ta zwiększyła się do dwóch milionów. W 1974 odnotowano wzrost do 10. milionów. To był punkt zwrotny, konkurencja cenowa między kalkulatorami osiągnęła szczyt, większość firm wycofała się z rynku. Rozpoczęła się rywalizacja, której celem było stworzenie najmniejszego i najcieńszego produktu. W 1983 roku, Casio wprowadziło model SL-800, który mając 0,8 mm był tak cienki jak karta kredytowa.

Całkowita liczba sprzedanych kalkulatorów osiągnęła 100 milionów w roku 1980.

Dalszy rozwój kalkulatorów

Po stworzeniu ultra cienkiego Sl-800, nastąpił trend który doprowadził do zwiększonej funkcjonalności kalkulatorów. W 1985 roku, Casio wyprodukowało FX-7000G, pierwszy kalkulator naukowy z funkcjami graficznymi. W 2004 firma wyprodukowało kalkulator naukowy z możliwością naturalnego zapisu, czyli wyświetlania ułamków, kwadratów i innych symboli matematycznych. W grudniu 2006 roku. Casio osiągnęło sprzedaż jednego miliarda kalkulatorów.

W Polsce dostępne są wszystkie najnowsze modele kalkulatorów. „Topowe modele naukowe to kalkulatory serii ES z naturalnym zapisem. W klasie kalkulatorów graficznych, Casio jako jedyna firma na rynku, oferuje kalkulator ClassPad z dotykowym ekranem, który bardziej przypomina palmptop niż tradycyjne urządzenie tego typu.” – mówi Piotr Tomczak, specjalista ds. kalkulatorów z firmy Zibi –dystrybutora kalkulatorów Casio w Polsce.

Najważniejsze wydarzenia:

 • 1957 – Wypuszczenie modelu 14-A, pierwszego w pełni elektrycznego kalkulatora przekaźnikowego.
 • 1965 – Rozpoczęcie sprzedaży kalkulatorów elektronicznych
  Wypuszczenie modelu 001, pierwszego kalkulatora z funkcją pamięci.
 • 1969 – Sprzedaż całkowita kalkulatorów osiągnęła 100.000.
 • 1972 – Casio Mini, pierwszy kalkulator przenośny. Całkowita sprzedaż kalkulatorów osiąga milion, a później dwa miliony sztuk
 • 1974 – Całkowita sprzedaż kalkulatorów zwiększa się do 10 milionów sztuk
 • 1976 – Wypuszczenie Dekuro, kalkulatora z funkcją zegarka.
 • 1980 – Całkowita sprzedaż kalkulatorów zwiększa się do 100 milionów sztuk.
 • 1983 – Wypuszczenie SL-800, kalkulatora w kształcie karty kredytowej o grubości 0,8 mm.
 • 1985 – Wypuszczenie FX-7000G, pierwszego naukowego kalkulatora graficznego
 • 2004 – Wypuszczenie FX-82 ES, pierwszego kalkulatora z zapisem naturalnym
 • 2005 – Wypuszczenie FX-9860G, naukowego kalkulatora graficznego z zapisem naturalnym.
 • 2006 – Całkowita sprzedaż kalkulatorów zwiększa się do jednego miliarda sztuk.
Zobacz także
 • 1-07-2015

  Kalkulator fx-5800P

  Kalkulator fx-5800P wśród kalkulatorów CASIO jest jakby ogniwem łączącym zwykłe kalkulatory naukowe z zaawansowanymi kalkulatorami graficznymi. Jego wygląd nie zdradza ukrytych w nim możliwości. Kalkulator jest tak samo cienki jak kalkulatory naukowe. Na ...

 • 1-07-2015

  Miliard kalkulatorów

  Z końcem grudnia 2006 roku całkowita sprzedaż kalkulatorów Casio na świecie przekroczyła miliard sztuk Casio osiągnęło ten wynik w 41 lat. Pierwszy kalkulator tej firmy, model 001, wszedł do sprzedaży w 1965 roku. „Fakt, że mogliśmy sprzedać miliard...

 • 1-07-2015

  1972 CASIO Mini

  W drugiej połowie lat 60 na rynku konkurowało ze sobą ok. 50 producentów kalkulatorów Jednak ze wzgledu na wysoką cenę, kalkulatory były uzywane głównie w biurach. Przełom nastapił w 1972 r. W sierpniu tego roku, firma CASIO wprowadziła do sprzedarzy ...