O marce

Od kalkulatora przekaźnikowego do kalkulatora elektronicznego

Wprowadzony na rynek w 1957 r. kalkulator Casio 14-A był rewolucyjnym nowym urządzeniem wykorzystującym 342 przekaźniki elektryczne, które rozwiązywały problemy z dodawaniem, odejmowaniem, mnożeniem i dzieleniem do 14 cyfr. We wrześniu 1965 Casio wypuściło 001, pierwszy na świecie elektroniczny kalkulator z funkcją pamięci. W następnym roku Casio rozpoczęło eksport do Stanów Zjednoczonych i Europy, robiąc pierwszy krok jako producent na rynek globalny. Kalkulatory Casio zostały dobrze przyjęte na całym świecie, a całkowita produkcja osiągnęła 100 000 sztuk do 1969 roku.

Casio Mini tworzy popyt wśród indywidualnych użytkowników

W drugiej połowie lat 60. nastąpił gwałtowny wzrost liczby nowych producentów wchodzących na rynek kalkulatorów. W szczytowym momencie rywalizowało ze sobą ponad 50 producentów i ukuto frazę „wojny kalkulacyjne”. Konkurencja ograniczała się jednak do ograniczonego rynku kalkulatorów używanych w biurze. W sierpniu 1972 r. Casio wypuściło Casio Mini, które zostało sprzedawane za rewolucyjną wówczas cenę zaledwie 12 800 jenów, co było przystępne dla ogółu społeczeństwa. Casio Mini był wielkim hitem, sprzedając milion sztuk w ciągu dziesięciu miesięcy.

Dzięki ogromnej popularności Casio Mini, skumulowana sprzedaż kalkulatorów Casio osiągnęła poziom miliona jednostek w 1972 roku i w tym samym roku wzrosła do dwóch milionów. Światowa sprzedaż kalkulatorów Casio osiągnęła 10 milionów w 1974 roku. To był punkt zwrotny – od tego momentu konkurencja cenowa wśród producentów kalkulatorów osiągnęła punkt kulminacyjny, a jedna firma po drugiej wycofywała się z rynku. Następnie na rynku pojawiła się zacięta konkurencja w opracowywaniu mniejszych i cieńszych produktów. W 1983 roku Casio opracował SL-800, który przy 0,8 mm był tak cienki jak karta kredytowa. To położyło kres „mniejszej i szczuplejszej” wojnie producentów. Całkowita liczba wszystkich kalkulatorów sprzedanych przez Casio osiągnęła 100 milionów sztuk w 1980 roku.

Kalkulatory Casio wciąż są ulepszane

Po tym, jak Casio osiągnął najmniejszą grubość dzięki modelowi SL-800, zmiany w trendach produktowych doprowadziły do ​​skupienia się na funkcjonalności. W 1985 roku Casio opracował model FX-7000G, pierwszy kalkulator naukowy z funkcją wykresów. W 2004 roku firma opracowała kalkulator naukowy, który może wyświetlać ułamki, pierwiastki kwadratowe i inne symbole, tak jak są one pokazane w podręcznikach. Casio kontynuuje produkcję innowacyjnych produktów do dnia dzisiejszego, a na dzień 31 grudnia 2006 r. Casio sprzedał miliard kalkulatorów.